Skip Navigation

NCAGR.GOV

Mountain State Fair livestock show winners announced

Winners were announced in Brahman, beef, goat, sheep, poultry and swine shows held during the 2016 N.C. Mountain State Fair. Following are winners by category:
Open Brahman Show
Grand and reserve grand champion female shown by Chloe Brannan of Honea Path, S.C.;
Grand and reserve grand champion bull shown by Chloe Brannan of Honea Path, S.C.;
Open Feeder Calf Pen Show
Grand champion pen of heifers shown by Jackson Reeves of Buncombe County;
Reserve grand champion pen of heifers shown by Caleb Gillespie of Buncombe County;
Grand champion pen of steers shown by Jackie Gillespie of Buncombe County;
Reserve grand champion pen of steers shown by Jordan McAninch of Buncombe County;
Supreme champion pen of feeder calves shown by Jackie Gillespie of Buncombe County;
Reserve supreme champion pen of feeder calves shown by Jackson Reeves of Buncombe County;
Market Swine Show
Grand champion junior market swine shown by Mason Stallings of Pasquotank County;
Reserve grand champion junior market swine shown by Jax Holt of Buncombe County;
Grand champion senior market swine shown by Sam Seal of Surry County;
Reserve grand champion senior market swine shown by Gary Morgan of Henderson County;
Supreme champion shown by Mason Stallings of Pasquotank County;
Reserve supreme champion shown by Sam Seal of Surry County;
Youth Bantam Poultry Show
First-place bantam shown by Chelsie Bobbitt of Iredell County;
Second-place bantam shown by Sean Griffin of Henderson County;
Youth Geese Show
First- and second-place goose shown by Chelsie Bobbitt of Iredell County;
Youth Duck Show
First- and second-place duck shown by Chelsie Bobbitt of Iredell County.
WNC District Junior Market Steer
Champion homegrown junior market steer shown by Katie Gibson of Macon County;
Grand champion steer shown by Dylan Burt of Macon County;
Reserve grand champion steer shown by Wyatt Gibson of Macon County;
WNC District Junior Feeder Steer
Grand champion shown by Bill Jones of Buncombe County;
Reserve grand champion shown by Kelsi Cartwright of Buncombe County;
WNC District Junior Feeder Calf
Grand champion shown by Ethan Lunsford of Buncombe County;
Reserve grand champion shown by Alexis Roebuck of Haywood County;
WNC District Junior Beef Heifer
Grand champion commercial heifer shown by Bill Jones of Buncombe County;
Reserve grand champion commercial heifer shown by Jordan McAninch of Buncombe County;
Grand champion Hereford shown by Jordan Mitchem of Lincoln County;
Reserve grand champion Hereford shown by Brandy Prestwood of Caldwell County;
Grand champion Angus shown by Bethany Mackey of Madison County;
Reserve grand champion Angus shown by Colton Cox of McDowell County;
Grand and reserve grand champion Red Angus shown by Rex Howard of Cleveland County;
Grand champion Gelbvieh shown by Noah Henson of Haywood County;
Reserve grand champion Gelbvieh shown by Caleb Henson of Haywood County;
Grand champion for all other breeds shown by Charli Burleson of Buncombe County;
Reserve grand champion for all other breeds shown by Lauren Murray of Rutherford County;
Grand champion Shorthorn shown by Regan Mitchem of Lincoln County;
Reserve grand champion Shorthorn shown by Rex Howard of Cleveland County;
Supreme champion junior beef heifer shown by Noah Henson of Haywood County;
Premier junior beef exhibitor trophy awarded to Caleb Henson of Haywood County;
Open Junior Beef Heifer
Grand champion Angus shown by Marcie Harward of Stanly County;
Reserve grand champion Angus shown by Colton Cox of McDowell County;
Grand and reserve grand champion Gelbvieh shown by Caleb Henson of Haywood County;
Grand champion commercial heifer shown by Hayden Lidke of Catawba County;
Reserve grand champion commercial heifer shown by Bill Jones of Buncombe County;
Grand and reserve grand champion Red Angus shown by Marcie Harward of Stanly County;
Grand champion Hereford shown by Regan Mitchem of Lincoln County;
Reserve grand champion Hereford shown by Brandy Prestwood of Caldwell County;
Grand champion for all other breeds shown by Dacey Abruzzino of Enoree, S.C.;
Reserve grand champion for all other breeds shown by Charli Burleson of Buncombe County;
Grand champion Shorthorn shown by Regan Mitchem of Lincoln County;
Reserve grand champion Shorthorn shown by Rex Howard of Cleveland County;
Grand champion Belted Galloway shown by Calab Davis of Franklin County;
Reserve grand champion Belted Galloway shown by Lillian Chadwick of Wake County;
Supreme champion junior heifer shown by Marcie Harward of Stanly County;
Reserve supreme champion junior heifer shown by Dacey Abruzzino of Enoree, S.C.;
Open Junior Feeder Steer
Grand champion shown by Kelsi Cartwright of Buncombe County;
Reserve grand champion shown by Jacob Wallace of Macon County;
Open Junior Doe Dairy Goat
Grand champion Nigerian Dwarf shown by Sarah Moore of Rowan County;
Reserve grand champion Nigerian Dwarf shown by Tom Rucker of Marengo, Ohio;
Grand champion Oberhasli shown by Tom Rucker of Marengo, Ohio;
Reserve grand champion Oberhasli shown by Crest High School FFA in Cleveland County;
Grand champion recorded grades shown by Peggy Kiser of Lee County;
Reserve grand champion recorded grades shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand and reserve grand champion Saanens shown by Terri Sines of Alamance County;
Grand champion Toggenburg shown by Janene Donovan of Henderson County;
Reserve grand champion Toggenburg shown by Peggy Kiser of Lee County;
Grand champion Alpine shown by Sarah Moore of Rowan County;
Reserve grand champion Alpine shown by Siegfried Forster of Polk County;
Grand champion LaMancha shown by Terri Sines of Alamance County;
Reserve grand champion LaMancha shown by Linda Giles of Union County;
Grand champion Nubian shown by Renay Edwards of Johnston County;
Reserve grand champion Nubian shown by Linda Giles of Union County;
Open Senior Doe Dairy Goat
Grand and reserve grand champion Nigerian Dwarf’s shown by Tom Rucker of Marengo, Ohio;
Grand and reserve grand champion Oberhasli’s shown by Tom Rucker of Marengo, Ohio;
Grand and reserve grand champion recorded grades shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand champion Saanen shown by Christine Owen of Madison County;
Reserve grand champion Saanen shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand champion Toggenburg shown by Peggy Kiser of Lee County;
Grand and reserve grand champion Alpines shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand champion LaMancha shown by Linda Giles of Union County;
Reserve grand champion LaMancha shown by Terri Sines of Alamance County;
Grand champion Nubian shown by Jeremy Hood of Catawba County;
Reserve grand champion Nubian shown by Renay Edwards of Johnston County;
Best of Show exhibited by Tom Rucker of Marengo, Ohio;
Youth Junior Doe Dairy Goat
Grand champion Nigerian Dwarf shown by Cade Bright of Cleveland County;
Reserve grand champion Nigerian Dwarf shown by Maggie Arnold of Transylvania County;
Grand champion Oberhasli shown by Crest High School FFA in Cleveland County;
Reserve grand champion Oberhasli shown by William Blackburn of Johnston County;
Grand champion recorded grade shown by Morgan Owen of Madison County;
Reserve grand champion recorded grade shown by Casey Bright of Cleveland County;
Grand and reserve grand champion Saanens shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand and reserve grand champion Alpines shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand and reserve grand champion Nubians shown by Kaitlyn Seitz of Union County;
Youth Senior Doe Dairy Goat
Grand champion Nigerian Dwarf shown by Casey Bright of Cleveland County;
Reserve grand champion Nigerian Dwarf shown by Alyssa Peckman of Orange County;
Grand champion Oberhasli shown by Caleb Arnold of Transylvania County;
Reserve grand champion Oberhasli shown by Crest High School FFA in Cleveland County;
Grand and reserve grand champion recorded grades shown by Morgan Owen of Madison County;
Grand and reserve grand champion Saanens shown by Morgan Owen of Madison County;
Youth Senior Doe Dairy Goat
Grand champion Alpine shown by Morgan Owen of Madison County;
Reserve grand champion Alpine shown by Maggie Arnold of Transylvania County;
Grand champion LaMancha shown by Casey Bright of Cleveland County;
Grand and reserve grand champion Nubians shown by Madison Seitz of Union County;
Best in Show shown by Morgan Owen of Madison County;
Junior Market Lamb
Grand champion lamb shown by Abigail Wilson of Rowan County;
Reserve grand champion lamb shown by Burgin Mackey of Madison County;
Grand champion Got To Be NC Market Lamb shown by Burgin Mackey of Madison County;
Reserve grand champion Got To Be NC Market Lamb shown by Anna Hill of Stokes County;
Junior Meat Breed Ewe
Grand champion ewe shown by Cynthia Connolly of Rowan County;
Reserve grand champion ewe shown by Abigail Wilson of Rowan County;
Grand champion Got To Be NC Ewe shown by Lydia Wilson of Rowan County;
Reserve grand champion Got To Be NC Ewe shown by Hanna Carter of Stanly County;
Open Meat Breed Sheep
Grand champion meat breed ewe shown by Cynthia Connolly of Rowan County;
Reserve grand champion meat breed ewe shown by Kam Childers of Ewing, Va;
Grand champion meat breed ram shown by James Simmons of Adel, Ga;
Reserve grand champion meat breed ram shown by Lydia Wilson of Rowan County;

 

NCDA&CS Public Affairs Division, Brian Long, Director
Mailing Address:1001 Mail Service Center, Raleigh NC 27699-1001
Physical Address: 2 West Edenton Street, Raleigh NC 27601
Phone: (919) 707-3001; FAX: (919) 733-5047


How can we make this page better for you?
Contact the NCDA&CS

Found a bug? Have a suggestion? Fill out the form below and we'll take a look!

Your Name:
Your E-mail:
Subject:
Question or Comments:

Back to top

Get Email Alerts

Stay up to date with NCDA&CS. Sign up to receive the latest news and upcoming events via email.